Ukáž sa pod tlakom

„Oblečte sa do výstroje, chlap strieľal v byte, drží tam ženu“ Hlava mi po tomto hlásení začala pracovať na plné obrátky. Keď som sedel v aute, ktoré sa za hukotu majákov, veľkou rýchlosťou približovalo k miestu zákroku, vírilo mi neustále v hlave „Ako to dopadne. Ako vyzerá byt. Zvládnem to. Keď to naozaj príde, budem musieť presne strieľať…“ Myšlienky napádali a rozptyľovali moju hlavu ako vírus. Zažili ste podobný útok zlých myšlienok pred zápasom, biznis stretnutím, skúškou, alebo prednáškou?

Vystúpili sme z auta, zoradili sme sa a moje telo „zvláštne“ zareagovalo. Srdce som cítil až v krku a jeho tlkot som dokonca počul. Pod ťažkou nepriestrelnou vestou mi stekal po hrudníku studený pot a môj zrýchlený dych mi zarosil taktické okuliare. Potichu sme sa približovali k bytu. Počul som každé našliapnutie taktických topánok. Cez mieridlá zbrane som uvidel drevené dvere, ku ktorým sme sa blížili. Zastali sme! Chlap s baranidlom pristúpil k dverám. Pozrel sa na mňa. Jeho pohľad som videl periférne, pričom stále som nespustil zrak z dverí. Čakal na moment, keď mu dám signál, on vyrazí dvere a vstúpime do priestoru, ktorý nepoznáme, pričom niekde v byte je chlap so zbraňou. Dal som mu signál. Videl som ako cez tunel. Ozvala sa silná rana baranidla, ktorej zvuk som už nevnímal. Na prvý uder sa rozleteli dvere, otvoril sa priestor a v tom, ako keby sa spomalil čas. Prekročil som prah, člen tímu idúci za mnou ma takticky prekryl. Po vstupe som uvidel mezonetové podlažie so zábradlím, na ktorom sa z postele postavil páchateľ. Pristúpil som k dreveným schodom, ktoré viedli na poschodie. Určite museli vŕzgať, ale to si nepamätám. Zrýchlil som krok, ale spomalil vnímanie. Cez mieridlá som zamieril na chlapa, ktorý sa pokúsil dostať k nočnému stolíku, na ktorom mal položenú zbraň. Zareval som „Nehýb sa“, páchateľ poslúchol. Spolu s ďalším členom tímu sme k nemu pristúpili a na zemi ho spútali. Zvyšok taktického tímu vedel čo má robiť a  jeho členovia vyviedli rukojemníčku z bytu.

Momenty tlaku zažíva každý športovec pred súťažou, biznismen pred dôležitým rokovaním, speaker pred prednáškou, alebo študent pred skúškou. Práve váš stav a schopnosť byť v momente často rozhodne o tom, ako využijete Vašu prípravu, ako sa rozhodnete v kľúčovom momente a aký bude výsledok!